We wtorek 28 listopada w Zamku w Gutowie (powiat ostrowski) odbyło się podsumowanie XI edycji konkursu na najlepszy obiekt turystyczny na obszarach wiejskich w Wielkopolsce. Nagrody laureatom wręczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Konkurs jest organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego już od wielu lat. Przede wszystkim ma na celu promocję tych miejsc szczególnych w naszym regionie, miejsc zajmujących się przyjmowaniem gości i turystów, miejsc często może mało znanych, ale jednak pod względem wypoczynkowym bardzo atrakcyjnych. Mówimy tutaj o gospodarstwach rolnych, które pełnią rolę gospodarstw agroturystycznych oraz typowych gospodarstwach agroturystycznych, ale również o obiektach zabytkowych, które dało się odrestaurować i również pełnią rolę związaną z turystyką na obszarach wiejskich – mówi Krzysztof Grabowski wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 59 obiektów z terenu Wielkopolski. Zgodnie z regulaminem Kapituła Konkursowa, składająca się z ekspertów z dziedziny turystyki, dokonała wyboru laureatów oraz wyróżnionych w konkursie w każdej z kategorii ocenianych obiektów:
I kategoria:  gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym,
II kategoria:  obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim,
III kategoria:  obiekt na terenach wiejskich o charakterze terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym, itp. wykorzystujący tradycyjne walory wsi.

W tegorocznej edycji Kapituła Konkursu przyznała 11 nagród głównych i jedno wyróżnienie. Zarówno nagrody, jak i wyróżnienie zostały przyznane w formie finansowej. Agroturystyka jest dość popularną formą wypoczynku, ale cały czas staramy się jeszcze bardziej ją promować. Stąd niedawno odbyła się wizyta studyjna dziennikarzy z Niemiec, którą zorganizowaliśmy w Wielkopolsce po to żeby również nasi zachodni sąsiedzi mieli informację o możliwości wypoczynku w naszym regionie – mówi Krzysztof Grabowski – wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Dodatkową atrakcją podczas finałowej gali była emisja filmu podsumowującego tegoroczną edycję konkursu oraz występ artystyczny Katarzyny Zawady, która zaśpiewała piosenki Anny German. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, organizacji agroturystycznych i turystycznych oraz właściciele obiektów, którzy przystąpili do konkursu.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego w 2007 roku ustanowił „Konkurs na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce”. W organizacji konkursu Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz z Wielkopolskim Towarzystwem Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej. Celem tego przedsięwzięcia jest promocja wielkopolskiej wsi, jako miejsca wypoczynku, a także motywacja jednostek turystycznych i agroturystycznych, zwłaszcza tych małych, do podnoszenia standardu usług i wzbogacania oferty oraz wyszukiwania i promowania najlepszych obiektów turystyki wiejskiej w Wielkopolsce.